Menu
Jak snadno zvládnout testy v autoškole?

Jak snadno zvládnout testy v autoškole?

2 minuty čtení

K získání řidičského oprávnění je v současnosti potřeba v autoškole úspěšně složit dvě zkoušky. Jednu praktickou obecně označovanou jako „jízdy“ a teoretickou ze znalosti dopravních předpisů. Zatímco na jízdy se víceméně připravit nelze, písemný test si každý může dopředu vyzkoušet on-line. Jaká jsou pravidla testů a kde si lze ověřit své znalosti?

Písemné testy v autoškole jsou rozčleněny podle skupin řidičského oprávnění. Má to pochopitelně svou nespornou výhodu. Například žadatel o řidičské oprávnění na motorku nemusí znát náležitosti vyžadované pro nákladní automobil s přívěsem. Základní rozdělení testů v autoškole je následující:

SkupinaTyp vozidlaOdkaz na on-line test
AMotocyklhttp://etesty2.mdcr.cz/Test/TestExam/13
BOsobní automobilhttp://etesty2.mdcr.cz/Test/TestExam/16
B+EOsobní automobil s přívěsemhttp://etesty2.mdcr.cz/Test/TestExam/18
CNákladní automobil nad 3,5 thttp://etesty2.mdcr.cz/Test/TestExam/19
C+ENákladní automobil s přívěsem nad 750 kghttp://etesty2.mdcr.cz/Test/TestExam/21
DAutobushttp://etesty2.mdcr.cz/Test/TestExam/22
D+EAutobus s přívěsem nad 750 kghttp://etesty2.mdcr.cz/Test/TestExam/24

Testy on-line k vyzkoušení

Na internetu je k nalezení mnoho testů, které si lze v rámci přípravy k závěrečné zkoušce autoškoly vyzkoušet. Doporučovaným „studijním materiálem“ jsou ovšem především on-line testy pro autoškoly akreditované od Ministerstva dopravy ČR. Online testy jsou zdarma.

Každý z on-line testů obsahuje celkem 25 otázek. Maximální možný získaný počet bodů je 50, přičemž k úspěšnému složení zkoušky je zapotřebí alespoň 43 bodů. Na vypracování testu má každý jen 30 minut.

Velmi důležitou informací, která zajímá prakticky každého uchazeče o získání řidičského oprávnění je to, že na každou otázku je jen jedna správná odpověď

Oficiální testy od Ministerstva dopravy svým žákům poskytují i samotné autoškoly. Příkladem může být Autoškola Kladno, která je dostupná pro kladenské a pražské zájemce o řidičák.

Teorie, značky a křižovatky

Obvykle se testy v autoškole dělí do tří tématických okruhů – teorii, značky a křižovatky. Každý okruh má své vlastní bodování. Otázky z křižovatek jsou za 4 body, dopravní značky za 1 bod a ostatní obvykle po 2 bodech. Níže jsou uvedeny příklady k jednotlivým okruhům:

  • Příklad otázky z tématického okruhu Křižovatky.

  • Příklad otázky z tématického okruhu Teorie.

  • Příklad otázky z tématického okruhu Dopravní značky.

Pochopitelně, kromě výše uvedeného se v autoškole každý dozví, jaký význam mají jednotlivé kontrolky v autě a jak se o automobil starat po technické stránce.

Když se nezadaří

Délka výcviku trvá obvykle 6 – 8 týdnů. Pokud někdo potřebuje získat řidičské oprávnění dříve, lze to obvykle řešit individuálním výcvikem. Za ten se však připlácí.

Jestliže se u kterékoliv zkoušky neuspěje, může se opakovat nejdříve za 5 pracovních dní ode dne neúspěšného konání. Pokud se neuspěje do 6 měsíců ode dne první zkoušky, je potřeba absolvovat celý výcvik znovu.

Žádost o nový řidičský průkaz se podává na jakémkoliv úřadu s rozšířenou působností. Na stejném místě se řeší i případná výměna řidičského průkazu po skončení jeho platnosti nebo třeba odhlášení vozidla z evidence. 

Po získání řidičského oprávnění již nic nebrání cestování autem. Ale pozor! Každý automobil musí mít sjednané povinné ručení, bez toho se dokonce ani čerstvý absolvent autoškoly nesmí na cestu vydat.

Poslední aktualizace: 31. 12. 2018