Menu
Jak těžké je být CEO

Jak těžké je být CEO

Poslední aktualizace: 06. 10. 2017

2 minuty čtení

Tohle byla jedna z nejlepších knížek, které jsem letos četl. Našel jsem na ní doporučení tuším na Twitteru a stojí rozhodně za přečtení.

Autor Benjamin Horowitz je americký businessman, investor, podnikatel a spoluzakladatel různých technologických firem. Kromě toho je od roku 2014 také autorem knihy The Hard Thing About Hard Things: Building a Business When There Are No Easy Answers (Těžké věci o těžkých věcech: budování businessu, když neexistují žádné lehké odpovědi).

Ben v této knize radí, jak budovat a vést startup. Knih o tom, jak být úspěšný CEO vyšlo mnoho a tato kniha se od ostatních podstatně liší – jedná se o konkrétní a dost intenzivní zkušenosti popsané naprosto surově – jsou to místy až ironicky humorné příběhy, v nichž autor vypráví o svých problémech ze života ve startupech a čerpá z vlastních zkušeností.

Ben se v prvních několika kapitolách zabývá svým vlastním životním příběhem – vypráví o svých rodičích, o tom, kde vyrostl a následně o budování kariéry. Větší část knihy je věnovaná tomu, jak složité, vyčerpávající a přitom někdy i dost vzrušující je vedení a růst mladé firmy.

Jak zvládnout a kontrolovat svou mysl

Z vyprávění je patrné, že autor je na mnoho svých chyb, přešlapů a bojů patřičně hrdý. To mám naprosto stejně. Bez těch všech podělávek bych nebyl tím, kdo jsem. Těžko bych mohl rozvíjet startupy, kde se teprve hledají cesty k zákazníkům, ladí za pochodu produkt a budují procesy.

Občas některé ty moje podělávky také rád sdílím, jednou z takových příležitostí byla například Fuckup Night, kde jsem vystoupil společně s Petrem Šimůnkem z Forbesu

Právě přístupem „chybami se člověk učí“ se mohl poučit a následně vést úspěšný podnik. Přesto v některých částech knihy popisuje svou cestu jako naprostou pohromu, např. když jeho firmě došly peníze, investoři odmítli poskytnout další finance a jeho žena měla vážné zdravotní problémy. Většinu knihy však Ben věnuje radám, řeší reálné problémy a výzvy, kterým čelí podnikatelé, protože to jsou otázky, které musel on sám během své cesty řešit a tehdy na ně neměl odpovědi.

Podle něj má každý CEO svou vlastní psychologii a své démony a existují problémy, kterým každý CEO dříve či později bude muset čelit. Pro Horowitze jako CEO bylo nejtěžší naučit se zvládnout svou vlastní psychologii, kontrolovat svou mysl. Kohokoli ze stovek CEO se na toto téma zeptal, většina se o něm nechtěla bavit a zbytek neznal odpověď – prvním pravidlem psychického rozkladu je nemluvit o psychickém rozkladu. Dále v knize popisuje různé techniky, které jemu samotnému pomohly.

Pokud hledáte knihu na dlouhé zimní večery, zde jednu takovou máte:

Benjamin Horowitz: The Hard Thing About Hard Things

Dejte vědět, jak se vám knížka líbila.

Pokračování v článku: Život CEO je boj >>

Našli jste chybu?