Menu
Triky a podvody na turisty

Triky a podvody na turisty

4 minuty čtení

Vyrazit prozkoumávat neznámé krajiny s sebou nese i určité nebezpečí v podobě různých pastí na turisty. Turisté jsou pro podvodníky lovná kořist a setkání s nimi může pokazit tolik vytoužené zážitky. Nemusí se přitom jednat o exotické destinace, někdy ani nemusíme opustit hranice naší země.

Máme vynikající kurz

Kurzy měn a jejich změny jsou občas oříškem i v domácím prostředí, natož pokud chceme směnit bankovky v cizí zemi. Vždy je proto dobré shromáždit co nejvíce informací a posléze až provést samotnou směnu.

Nejsnazší možností je dohledat informace v nekonečné studnici jménem internet. Pro začáteční orientaci o kurzu je dobré dívat se na vypsané kurzy v místní bance. Ať už na internetu nebo osobně na pobočce. Je tak možné zjistit, v jaké výši se v destinaci pohybuje prodej a nákup valut. Bude tím pádem snazší odhalit podvodnou směnárnu, která nabízí o několik desítek procent horší kurz.

Výhodná směna peněz může ušetřit několik stovek korun.

Další možností je pokusit se vyhledat rady a tipy od cestovatelů, kteří již v daném místě byli. Velká část cestovatelských deníků obsahuje cenné rady kam zajít, jak ušetřit na dovolené a čemu se raději vyhnout obloukem.

O tom, jak tato past na turisty v podobě velice nevýhodného kurzu funguje, bylo donedávna se přesvědčit v našem hlavním městě, kde měly podvodné směnárny doslova líheň.

Asi nejdiskutovanější pobočku šlo najít jen pár kroků od tolik turisticky navštěvovaného Orloje na Staroměstském náměstí. Naštěstí díky občanské iniciativě musela tato směnárna zavřít.

Tomu, jak se vyhnout pastím na turisty v Praze, se věnuje seriál Janka Rubeše „Honest Guide“, který na Streamu shlédli již stovky tisíc lidí.

Ruličky bankovek jako z filmu

V turisticky hojně navštěvovaných oblastech lze narazit ještě na fenomén ruličkářů. Většinou se jedná o jedince postávající v okolí směnáren. Jak vypozorují, že si jde turista směnit, přispěchají k němu s paklíkem peněz a nabízí mu absolutně neodolatelný kurz.

I když kurz bude opravdu bezkonkurenční, většinou zbudou jen oči pro pláč. Jelikož za směněné peníze dostane turista neplatné bankovky či zcela jinou měnu než kterou se v zemi platí.

Proto je vždy dobré si předem zjistit, jak vypadají bankovky a mince v lokalitě, kam se chystáme. Můžeme tak předejít zkažené letní dovolené.

Půjčím si od vás kartu

Tuto větu je možné v exotických destinacích slyšet celkem často. A ač prodejce může nabídnout spoustu důvodů, proč kartu potřebuje (od chybného spojení s terminálem až po výpadek proudu), nezřídka kdy dochází ke krádeži důležitých informací či okopírování karty.

Platební kartu by turista neměl pustit z ruky, jinak podvodník může snadno kartu třeba okopírovat.

Zařízení, jež dokáže kopírovat informace o platební kartě, se nazývá skimmer. Skimmer může být nainstalován doslova všude, kde lze přijít s kartou do styku. Tím, že turista poskytne kartu obchodníkovi, může dost podvodníkům usnadnit práci.

Proto je vždy dobré dbát na to, aby bylo s platební kartou zacházeno před zraky vlastníka.

Bude to dlouhá cesta

Klasickým evergreenem známým i z tuzemských luhů a hájů je předražená jízda taxi službou. Nečestní taxikáři dokážou cenu jízdy pro neznalé turisty navýšit i o několik stovek procent.

I tomuto tématu se věnoval Janek Rubeš ve stejně populárním seriálu
„Praha vs. Prachy“
, kde rozkryl všemožné nekalé praktiky pražských taxikářů.

V současné době existuje řada možností, jak se této nepříjemné situaci vyhnout. Jednou z variant je objednat si taxi skrze některou z online služeb. Ve větších městech fungují sdílené dopravní služby jako je velmi propagovaný Uber.

Uber provozuje i svou službu na rozvoz jídla – Uber Eats. Ta staví na stejném základu jako jejich taxi služba. V Česku funguje zatím pouze v Praze recenze Uber Eats jsou kladné.

Po zadání cílového místa vidí pasažér rovnou celkovou cenu jízdy. A co víc, lze tuto platbu provést i bezkontaktně, takže dojde ke stržení přesné částky z karty. Díky tomu je možné vyhnout se triku, kdy taxikář nemá na rozměnění a cestující musí zanechat vyšší částku, než by bylo potřeba.

V odlehlejších lokalitách je možné se ještě setkat s dříve používaným turbo tlačítkem. Jedná se o skryté tlačítko u řidiče. To násobí taxu na kilometr a ta je rovnou připisována do taxametru.

Cenu jízdy si zákazník může zjistit předem. Tím lze předejít nepříjemnému překvapení v cílové destinaci.

Proto je dobré se před nástupem v lokalitě bez online služeb typu Uber ujistit o ceně jízdy, počtu kilometrů a nechat si tuto informaci napsat na papírek či do telefonu. Předejde se tak zbytečným dohadům a nepříjemnostem.

Poslední aktualizace: 03. 01. 2019