Menu
Kryptoměna Tron – kurz, peněženka a jak nakoupit?

Kryptoměna Tron – kurz, peněženka a jak nakoupit?

7 minut čtení

Kryptoměna Tron vznikla v roce 2017. Mezi její hlavní cíle patří vytvoření decentralizované platformy určené převážně pro zábavní průmysl, která by přímo propojovala umělce a posluchače bez potřeby prostředníka, jako je například Google Play či Apple iTunes.

Jak Tron funguje, jakou má historii, kde jej koupit, jakou peněženku vybrat a má Tron potenciál? Tento článek odpoví na všechny tyto otázky.

Základní informace o Tron

Tron je používán se zkratkou TRX. Tron je označení jak decentralizované platformy umožňující běh smart contracts a decentralizovaných aplikací, tak i kryptoměny na ni založené.

Tron usiluje o vytvoření decentralizované sítě určené převážně pro zábavní průmysl, kde by autoři mohli nahrávat, publikovat a sdílet své výtvory bez potřeby prostředníka (Google, Apple), který si často od autorů bere poplatek za zveřejnění na síti či znemožňuje menším umělcům vstup na trh. Na Tronu by všichni umělci byli placeni přesně dle toho, nakolik se jejich dílo dokázalo rozšířit.

Tron také usiluje o digitalizaci určitých aktiv. Někdy se o Tronu mluví jako o „Webu 4.0“.

V tabulce dole lze vidět srovnání Tronu s Bitcoinem, Ethereem a Cardanem.

 BitcoinEthereumCardanoTron
KonceptDigitální penízePlatforma pro smart contractsPlatforma pro smart contractsPlatforma pro smart contracts
ZakladatelNeznámý (Satoshi)Vitalik ButerinFirma IOHK vedená Charlesem HoskinsonemJustin Sun
Datum spuštění sítěLeden 2009Červenec 2015Září 2017Září 2017
Způsob spuštěníPrvotní těžbaICOICOICO
Konečný počet mincí21 milionůNemá konečný počet mincí45 miliard100 miliard
Způsob vydávání nových mincíProof-of-workProof-of-workProof-of-stakeDelegated proof-of-stake
Tržní kapitalizace (19.8.2018)111 miliard dolarů21 miliard dolarů1.9 miliardy dolarů1.4 miliard dolarů

Vývojářský tým Tron

Za Tronem stojí tým zkušených vývojářů z firmy TRON Foundation. Zakladatelem a současným ředitelem TRON Foundation je Justin Sun, který se v minulosti podílel na vývoji Ripple a studoval na prestižní Hupan University. Další známou osobností je vývojář Lucien Chen, který pracoval pro Alibaba Group.

Mezi investory Tronu se vyskytuje například Wei Dai – ředitel bikesharingové společnosti oBike nebo Xu Yiji – jeden ze zakladatelů kryptoměny NEO, která rovněž umožňuje běh smart contracts a snaží se vytvořit novou decentralizovanou digitální ekonomiku.

Jak Tron funguje?

Tron je založen na vlastním blockchainu a principech peer-to-peer sítě. Tronová síť umožňuje vyvíjet a spouštět smart contracts a decentralizované aplikace (dApps).

Příkladem smart contracts může být čip na otevření dveří, který funguje jen v případě, že bylo pronajímateli již zaplaceno nájemné. Svým konceptem tak připomíná slavnější kryptoměnu Ethereum nebo NEO. Oproti Ethereu má však Tron výhodu, protože za běh smart contracts se na Tronové síti nemusí platit žádný poplatek.

Hlavní výhodou Tronu je to, že uživatel vlastní své data a sám rozhoduje, jak s nimi chce nakládat. Jelikož se Tron chce zaměřit na zábavní průmysl, poté je tento koncept decentralizovaného internetu velmi prospěšný obzvláště pro umělce, výtvarníky, filmaře a podobně. Ti nemusí publikovat své výtvory přes prostředníka, který jim často ukrajuje zisky či vytváří bariéry pro vstup na trh pro menší umělce.

Tron nepoužívá tradiční způsob těžení a vytváření nových mincí, jako je tomu například u těžení Bitcoinů. Na rozdíl od něj používá protokol delegated proof-of-stake (dPoS), který je u Tronu nazván jako Tron proof-of-stake (TPOS).

Běžný proof-of-stake funguje na principu toho, že nové bloky vytváří náhodně vybraní „těžaři“, kteří mají v síti zmražený dostatečný počet mincí. Čím více mincí má těžař zmrazeno, tím větší pravděpodobnost že bude zvolen na vytvoření nového bloku. Pokud by zvolený těžař potvrdil neplatný blok s podvodnými transakcemi, pak by těžař přišel o všechny mince, co má v síti zmražené.

Výhodou proof-of-stake je nenáročnost na hardware i elektriku a rychlejší transakce v porovnání s tradičním systémem těžení proof-of-work. Dle slov Justina Suna je Tron díky použití algoritmů a architektuře více než 80x rychlejší než Ethereum.

U delegated proof-of-stake jsou těžaři, kteří se nazývají Super Representatives (SR) voleni uživateli sítě. Jeden Tron se rovná jednomu volebnímu hlasu. U Tronu je 27 SR a jedním z nich je sám zakladatel Justin Sun. Nový blok se vytvoří přibližně každých 15 vteřin. Za každý vytvořený blok dostane 27 SR odměnu 32 Tronů, kterou si rozdělí mezi sebou.

https://twitter.com/justinsuntron/status/1002730400848928768

Novinkou na Tronové síti je Tron Virtual Machine (TVM), která umožňuje vyvíjet a spouštět decentralizované aplikace (dApps). Výhodou je plná podpora Ethereum Virtual Machine (EVM), takže dApps naprogramované na EVM půjdou lehce spustit i na TVM. Další výhodou je skutečnost, že na Tron se dají smart contracts i dApps programovat v jakémkoliv vyšším programovacím jazyce, což velmi usnadní budoucí vývoj aplikací.

Tron používá algoritmus Lamport, který je odolný vůči možným budoucím útokům kvantových počítačů na kryptoměnové sítě.

Na Tronové síti se dají také tvořit vlastní tokeny TRX20, podobně jako na Ethereu tokeny ERC20.

Kde Tron koupit?

Tron je možno koupit za dolary na dvou velkých burzách – BittrexBitfinex.

Druhou alternativou je nakoupit Bitcoin a následně jej směnit za Tron. Možnosti, kde lze Bitcoin vyměnit za Tron, jsou následující:

  • Burzy – Bittrex, Bitfinex, Binance a Cryptopia.
  • ShapeShift a Changelly – tyto služby okamžitě smění jednu kryptoměnu za druhou (například Bitcoin za Tron, Tron za Ethereum a podobně). Na Changelly je dokonce možné nakoupit velké množství kryptoměn včetně Tronu za dolary nebo eura – nevýhodou jsou poměrně vysoké poplatky. Výhodou je příjemné uživatelské prostředí a rychlost směny.

Peněženka pro Tron

  • Nejbezpečnější možností, kde Tron uložit, je hardwarová peněženka Ledger Nano S.
  • Komunitní vývojáři vytvořili oficiální peněženky pro Windows, iOS, Android a web. Všechny jsou dostupné ke stažení zde.
  • Mezi další zajímavé softwarové peněženky patří peněženka Exodus, která podporuje velký počet kryptoměn a disponuje zabudovanou funkcí ShapeShift, která umožňuje směnění kryptoměny za jinou kryptoměnu.

Kurz a historie Tron

2. září skončilo ICO pro Tron, kdy se vybralo za 3 dny fundraisingu 70 milionů dolarů. Nedlouho později byla spuštěna celá Tronová síť, která běžela na blockchainu Etherea jako ERC20 token. Až na konci května 2018 Tron opustil blockchain Etherea a emigroval na svůj vlastní blockchain (tzv. „mainnet“).

Na počátku roku 2018 byl white paper od Tronu (základní dokumentace) obviněn z plagiátorství, protože překlady white paperu do angličtiny, španělštiny a ruštiny obsahovaly stejné pasáže, jako white papery kryptoměn IFPS a Filecoinu bez potřebné citace. Obvinění zakladatel Tronu Justin Sun popřel tím, že se jednalo o chybu v překladu a nedlouho poté citace do white paperu doplnil.

V červenci 2018 koupila firma Tron za 126 milionů firmu BitTorrent, která spravuje jak torrentového klienta, tak i například streamovací službu BitTorrent Now.

V srpnu 2018 byla na Tronové síťi spuštěna Tron Virtual Machine (TVM), která umožňuje vyvíjet a spouštět decentralizované aplikace. Souběžně s touto událostí přešel protokol ze systému proof-of-stake na systém Delegated proof-of-stake, viz výše.

Zájem o kryptoměnu Tron začal růst v prosinci 2017 společně s růstem celého kryptoměnového trhu, který vyvrcholil v lednu 2018, kdy se cena Tronu vyšplhala až na 0.22 dolarů a tržní kapitalizace se pohybovala okolo 17 miliard dolarů. Na jaře přišla náležitá korekce. Další růst Tronu byl zaznamenán v květnu 2018, kdy se netrpělivě očekávala migrace na vlastní blockchain. Od té doby Tron mírně ztrácí svou hodnotu jak vůči dolaru, tak Bitcoinu, který v průběhu roku 2018 získává čím dál tím větší dominanci.

Fáze vývoje Tronu

  1. Exodus – počáteční fáze vývoje, ve které se v době psaní článku Tron nachází. Prioritou je vytvořit ekosystém uzpůsobený ke sdílení dat.
  2. Odyssey  v této fázi bude systém odměňování autorů podle počtu kliků a shlédnutí nahrazen systémem přímých příspěvků.
  3. The Great Voyage ­ tato fáze je charakterizována ICO, kdy by na Tronu mělo vzniknout mnoho nových projektů.
  4. Apollo – tato fáze bude charakterizována taky ICO. Navíc bude možné vytvořit na Tronové síti vlastní tokeny, které se budou moci používat k obchodování.
  5. Star Trek – tato fáze by měla přinést novou decentralizovanou herní platformu, společně s predikčními trhy.
  6. Eternity – v této fázi bude kryptoměna růst podle zájmu komunity a nejrůznějších organizacích, které budou na Tronu operovat. Je pravděpodobné, že zde se začnou investorům ve velkém vyplácet zisky, díky velké popularitě, kterou Tron získá.

Má Tron potenciál?

Tron má perspektivní vizi. Pokud se jim podaří ji splnit, poté se jedná o velice dobrý projekt. Zatím to vypadá, že je Tron na dobré cestě – akvizice BitTorrentu, nové technologické novinky jako je přechod na mainnet nebo spuštění Tron Virtual Machine dokládají, že projekt se posouvá dopředu.

Otázkou je také, jak se dokáže Tron udržet v konkurenci Etherea, NEO či dokonce Bitcoinu, u kterého můžeme v budoucnosti očekávat také velké technologické novinky, včetně Rootstocku (RSK), které by přinesly smart contracts i na Bitcoinovou síť.

Poslední aktualizace: 26. 08. 2018