Menu
Twisto – recenze nového způsobu placení

Twisto – recenze nového způsobu placení

8 minut čtení

Zajímavý způsob, jak platit za nákupy na internetu (a nejen za ně) nabízí Twisto. Jedná se o platební metodu, která má parametry podobné elektronické peněžence. Ovšem s tím rozdílem, že není potřeba do této peněženky nahrát své peníze předem. Naopak, Twisto úhradu za nákupy provede z vlastních peněz a až následující měsíc si je nárokuje zpět. Jak to celé funguje? Velice jednoduše, vše důležité je zmíněné v následujícím článku.

Fungování služby Twisto není navázáno na bankovní účet (byť existenci bankovního účtu na jméno klienta vyžaduje, ovšem z důvodu ověření příjmů). Díky tomu jsou platby na internetu zcela bezpečné a člověk se nemusí bát zneužití vlastních peněz.

Služby Twisto lze využívat jak na klasickém počítači nebo notebooku, tak prostřednictvím mobilní aplikace Twisto. Ta je k získání jak pro iOS, tak Android. V obojím případě má Twisto recenze převážně kladné a aplikace jsou uživateli hodnoceny velmi dobře (Google Play 4,0 z 5 a na iOS 4,8 z 5).

Všechny, kteří využívají kartu Curve, určitě bude zajímat, že umí kartu Twisto nahrát.

Platby online s Twisto

Co je platba Twisto? Vysvětlení je velice jednoduché – základní funkce služby Twisto spočívá v platbách online. Jedná se prakticky o odložení platby za zboží nakoupené v internetovém obchodě až o 14 dnů. Twisto provede úhradu za zboží a následně pošle zákazníkovi fakturu, kterou může uhradit až do 14 dní od expedice zboží nebo služby. Zákazník má tak spoustu času si zboží prohlédnout, zkontrolovat nebo vyzkoušet.

Nutno zmínit, že platba Twisto poskytuje podobný komfort, jako když se za zboží hradí klasickou platební kartou prodejce dostane ihned informaci o tom, že platba úspěšně proběhla, a může tak také prakticky ihned expedovat vybrané zboží. Nedochází zde k žádné prodlevě jako je tomu například u klasického bankovního převodu peněz.

Možnost platby Twisto si kupující vybírá většinou v závěru své objednávky na e-shopu.

Úhradu faktury Twisto lze provést bankovním převodem, platební kartou nebo na pobočkách České pošty či SAZKA terminálech pomocí služby SuperCash. Limit pro nákupy prostřednictvím této služby Twisto stanovil na 10 000 Kč ročně.

Twisto se snaží předcházet situacím, kdy člověk zapomene vyúčtování uhradit tím, že zasílá připomínky o blížícím se termínu splatnosti jak e-mailem, tak prostřednictvím SMS. A to opakovaně. Pokud i přesto člověk neuhradí alespoň 10 % z částky (o podrobnostech se lze dočíst dále), stane se celá částka okamžitě splatná, a navíc se k částce přičte ještě částka za účelně vynaložené náklady, smluvní pokuta a zákonný úrok z prodlení.

Kdokoliv, kdo využívá služby Twisto, by měl mít na paměti, že se stále jedná o typ krátkodobého úvěru a musí být dodržovány veškeré splatnosti, jinak hrozí nemalé finanční výdaje navíc.

Twisto účet

Aby byly nákupy s Twisto opravdu efektivní a člověk tak využíval maximum nabízených služeb, je vhodné si vytvořit Twisto účet. Za jakých podmínek je možné si Twisto účet sjednat? Žadatel musí splňovat následující:

  • být občanem České republiky, mít trvalé bydliště a korespondenční adresu v České republice,
  • být starší 18ti let,
  • být spotřebitel, tj. fyzická osoba – nepodnikatel,
  • nesmí být v insolvenci (osobním bankrotu) nebo mít exekuci,
  • nesmí být v procesu oddlužení.

Účet Twisto si mohou sjednat také osoby, kteří mají občanství v některém z členských států Evropské unie a mají adresu pobytu nebo korespondenční adresu v České republice nebo v některém z členských států EU, anebo osoby, kteří nemají občanství v rámci zemí EU, ale mají povolení k trvalému pobytu a korespondenční adresu na území České republiky.

Aby mohl být zřízen účet Twisto, předkládají se dva doklady totožnosti a zároveň se ověřuje schopnost splácení. Pro posouzení úvěruschopnosti se sděluje, případně předkládá:

  • výše příjmů, výdajů a měsíčních splátek,
  • měsíční výpis z bankovního účtu, který musí být veden na jméno žadatele.

Samozřejmostí je také nahlížení do Insolvenčního rejstříku, Centrální evidence exekucí a registru SOLUS.

Registrace do účtu Twisto probíhá on-line, není nutné nikam chodit. Po posouzení a schválení žádosti se podepisuje smlouva, a to buď elektronicky verifikačním kódem zaslaným prostřednictvím SMS po dokončení registrace nebo prostřednictvím kurýra. Součástí podepisované smlouvy musí být také určení konkrétního tarifu.

Zřízení Twisto účtu je výhodné pro lepší kontrolu nad financemi, a to díky okamžitému zobrazení plateb. Každý hned vidí, kolik utratil, za co a kolik si naopak ještě může dovolit utratit.

Maximální výše limitu se stanovuje podle příjmů a výdajů, jedná se tedy o velmi individuální parametr. Někteří mohou dosáhnout na 5 000 Kč, někteří třeba i na 30 000 Kč. Navíc, platební morálku Twisto průběžně sleduje a vyhodnocuje. Může se tedy stát, že pakliže klient dlouhodobě poctivě splácí své závazky vůči Twistu a nedochází k žádným problémům, navýší mu Twisto maximální limit. Situace ovšem může být i zcela opačná, pokud klient splácí s častým prodlením. V takových případech může Twisto maximální limit snížit.

Tarify Twisto účtů

Každý zájemce si může zvolit jeden ze tří nabízených tarifů: Online, Standard a Premium. Liší se zahrnutím jednotlivých služeb a také s tím souvisejícími poplatky. Vše podstatné, včetně případných poplatků za vybraný režim, názorně zobrazuje následující tabulka:

Tarify Twisto účtů se liší rozsahem možných služeb. Případné změně na vyšší tarif musí předcházet schválení od Twisto, není možné jej nárokovat automaticky.

Zatím pro všechny tarify platí, že splatnost za nákupy skrze Twisto v konkrétním měsíci musí být uhrazeny do 15. dne měsíce následujícího (u tarifu Premium se chystá posunutí až na 25. den). Lze to ale i jinak.

Stačí uhradit jen 10 % z celkové částky a zbytek odložit o měsíc, a to i opakovaně. To už ovšem není zadarmo. Kolik konkrétně odložení stojí si lze spočítat na online kalkulačce na webových stránkách www.twisto.cz. Kalkulačka je celkem nepochopitelně na těchto stránkách dobře schovaná – nachází se jen jako odkaz ve Všeobecných obchodních podmínkám v sekci Ceník.

Z kalkulačky se zájemce dozví, že například za odložení 15 000 Kč o 1 měsíc zaplatí 450 Kč, což odpovídá 40,4 % RPSN. Levné to tedy určitě není, ale pokud by se jednalo o výjimečnou situaci, není to až tak závratná částka.

Obecně přitom platí, že za každou započatou stokorunu odkládané částky naroste poplatek o částku uvedenou v další tabulce:

Přehled pásem, podle kterých se vypočítává poplatek za odložení platby u Twisto.

Jak již bylo zmíněno, odklad o měsíc je možné využít opakovaně. Znamená to, že při uhrazení částky alespoň ve výši 10 % z vyúčtování se zákazníkovi zbylá částka automaticky posune do dalšího vyúčtování. Toto následující vyúčtování má možnost zaplatit jednorázově nebo opět uhradit minimálně 10 % a zbytek odsunout.

Twisto Snap

Díky Twisto Snap je možné využít služeb Twisto nejen na nákupy na internetu u partnerských e-shopů. Umožňuje zaplatit v podstatě jakoukoliv fakturu či složenku, ať už se jedná třeba o platbu za mobilní telefon, elektřinu nebo třeba fakturu za koupi letní dovolené. Stačí ji odeslat do Twisto účtu s příkazem k zaplacení. Jak to konkrétně funguje?

Fakturu, složenku či jiný platební příkaz stačí naskenovat a poslat na email plati@twisto.cz nebo nafotit a rovnou nahrát do mobilní aplikace Twisto. Podmínkou pro bezproblémovou úhradu ze strany Twisto je čitelnost všech podstatných údajů na tomto scanu nebo fotografii.

O veškeré další záležitosti se již postará Twisto. Pošle platbu dle platebního příkazu za klienta (vše v rámci splatnosti dané faktury nebo složenky, Twisto ovšem musí mít doklad k dispozici alespoň dva dny před splatností) a tuto částku zahrne do následujícího celkového měsíčního vyúčtování.

Tento způsob úhrady lze použít i v případě nákupu zboží u prodejce, který není v seznamu partnerských e-shopů Twisto. U těchto obchodníků se jako platební metoda zvolí bankovní převod, prodejce obvykle zašle zálohovou fakturu a tu už majitel účtu Twisto jen přepošle k zaplacení. Asi není nutné umiňovat, že Twisto proplatí jen takové platební příkazy, které se vejdou do celkového finančního limitu, který má klient sjednán.

Služba Twisto Snap je nabízena pro všechny tři tarify zcela zdarma.

Twisto Karta a Twisto náramek

Tarif Standard a Premium nabízí mimo jiné i Twisto Kartu. Jedná se o standardní platební kartu MasterCard, se kterou lze provádět platby v tuzemsku i v zahraničí, a to včetně bezkontaktních plateb. Úhrady učiněné prostřednictvím Twisto karty se opět zahrnují do následného měsíčního vyúčtování. Twisto karta má jediné omezení – nelze vybírat peníze z bankomatů.

Twisto platební náramek je k dispozici v černé a fialové barvě.

Spolu s Twisto kartou se vydává i platební náramek Twisto. Ten se hodí všem, kteří z jakéhokoliv důvodu s sebou nemohou nebo nechtějí nosit peněženku. Má zabudovanou malou platební kartu a používá se tak v podstatě jako jakákoliv bezkontaktní karta – stačí ho přiložit k platebnímu terminálu. Ihned po provedení platby přichází na mobil informace o platbě. Náramek je silikonový a nemusí se nabíjet. Navíc je voděodolný, ideální na sportovní aktivity nebo třeba na dovolenou.

Další funkce Twisto

V rámci tarifu Standard a Premium nabízí Twisto také možnost placení přes Apple Pay. Stačí si kartu Twisto aktivovat pro tuto službu a následně už je možné platit své úhrady prostřednictvím iPhonu nebo Apple Watch.

S Twisto účtem Premium lze platit také v zahraničí, a to dokonce velmi výhodně. Veškeré zahraniční platby totiž Twisto přepočítává na české koruny v nejvýhodnějším kurzu na trhu. Platí to jak pro úhradu zboží přímo v zahraničí, tak pro nákup na zahraničních serverech (AliExpress, Wish, eBay apod.)

S používáním Twisto souvisí také cashback. Pro získání části peněz zpět za své nákupy je zapotřebí zvolit e-shop v sekci Výhody v rámci Twisto účtu, nákup zaplatit Twisto kartou a už za několik hodin bude v Twisto účtu vidět vyčíslená odměna ve formě kreditů. Kredity se dají následně použít na jakoukoliv další platbu. Kolik procent z nákupu bude vráceno se zobrazuje vždy u každého e-shopu. Přes Twisto s Tipli to bude vždy o 5 % více než nabízejí jiné cashback portály.

Kde lze platit s Twisto

Seznam e-shopů Twisto nalezne každý zájemce na webových stránkách Twisto. Obchody Twisto jsou zde seřazeny do kategorií pro přehlednější vyhledávání. Nachází se zde stovky obchodů s nabídkou elektroniky, parfémů, chovatelskými potřebami, potravinami, knihami atd.

Mezi těmito obchody lze nalézt např. Košík.cz, jeden z předních online supermarketů u nás, mezi dalšími je Rohlík.cz nebo iTesco.cz. Pro rozhodnutí mezi těmito třemi konkurenty se vyplatí si přečíst Košík recenze, iTesco recenze nebo srovnání Košík – iTesco.

Poslední aktualizace: 11. 06. 2019