Menu
Účtenkovka – čas pro její zrušení?

Účtenkovka – čas pro její zrušení?

2 minuty čtení

Statistiky vztahující se k Účtenkové loterii nejsou příliš příznivé. Za více než rok její existence se každý měsíc snižuje počet aktivních hráčů a zájem o ni klesá. Ministerstvo financí tak musí činit kroky k tomu, aby klesající trend obrátilo a přidalo Účtenkovce na atraktivitě. Vyvstává samozřejmě otázka, zda ji dále provozovat nebo zrušit.

Účtenkovka měla od začátku své existence zastánce i odpůrce. Zatímco jedni v ní viděli možnost, jak eliminovat šedou ekonomiku, jiní ji nazývali výrazy „celonárodní matějská pouť“ nebo „státní casino“.

Ať je pohled na Účtenkovou loterii jakýkoliv, faktem je, že pokud nedojde k navýšení její atraktivity, lze začít uvažovat o jejím opravdovém přínosu a případném ukončení.

Ministerstvo financí celou věc vidí jinak. Účtenkovku považují podle mnoha mediálních vyjádření za úspěšný projekt. Připouští však, že má své mouchy a již realizuje nebo má v plánu v budoucnosti několik vylepšení.

Zjednodušení registrace a motivace

Současná ministryně financí Alena Schillerová jako možný problém vidí zdlouhavé zadávání požadovaných údajů. Nově tak plánuje využít QR kódy, které registraci účtenky do soutěže usnadní.

Proces se tím sice pravděpodobně zrychlí, na druhou stranu přidávání QR kódů na účtenky je nepovinné a záleží čistě na prodávajících, zda tak učiní. Jedná se o další případný výdaj pro podnikatele, takže plošné zavedení QR kódů na účtence nelze předpokládat.

Motivace pro mnohé může být také změna jedné z hlavních výher Účtenkovky. Dosud hráči hráli o automobil Ford Focus Combi nebo SUV Ford Ecosport. Aktuálně se hraje o Citröen C3 Aircross.

Možná není od věci zmínit, že dodavatelem těchto vozů se stal brněnský autosalon, který byl jediným zájemcem přihlášeným do výběrového řízení. Jak je vidět, nejen hráče Účtenkovka příliš neláká.

Další vlny EET

Zvýšení zájmu o Účtenkovou loterii lze možná očekávat spolu se zavedením dalších vln EET. To ovšem není jisté, kdy bude. Třetí i čtvrtá fáze zavádění elektronické evidence tržeb byla zrušena Ústavním soudem a jejich opětovné projednávání se neustále komplikuje.

Lhůta se prodlužuje i různými procesními prvky, kdy podle ministryně financí mohou stejně další vlny proběhnout až zhruba za půl roku od nabytí účinnosti zákona.

Přesto by se však podnikatelé, kterých se další vlny EET týkají, měli alespoň dopředu dostatečně zamyslet nad způsobem, jakým budou případně elektronickou evidenci tržeb řešit – zda registrační pokladnou, speciálním softwarem nebo pouze bezplatnou mobilní aplikací EET.

Ačkoliv podle posledních průzkumů veřejného mínění považuje velká většina lidí zavedení EET za správné, o Účtenkovce to příliš neplatí. Bude zajímavé sledovat, jak se s celým problémem Ministerstvo financí popasuje, a nebo bude i nadále prezentovat loterii jako úspěšnou.

Poslední aktualizace: 09. 02. 2019