Menu
Účtenkovka – registrace a jak hrát

Účtenkovka – registrace a jak hrát

3 minuty čtení

Účtenkovka je výtvor ministerstva financí za účelem zefektivnění elektronické evidence tržeb (EET). Loterie s finančními odměnami má vést nakupující k tomu, aby si nechávali vydávat účtenky v obchodech. Jak si účtenku zaregistrovat, jaké jsou pravidla a co lze vyhrát? To vše a více v tomto článku.

Jak Účtenkovka funguje?

Účtenkovka (Účtenková loterie) umožňuje lidem registrovat své účtenky do slosování. Každý měsíc k 15. dni se losuje o výhry mezi 100 – 1 000 000 Kč. Měsíčně je vylosováno 21 025 výherních účtenek. Níže je přehled výher.

Číslo pořadíVýše výhry
1. pořadí1 000 000
2. pořadíAutomobil v hodnotě 400 000
3. pořadí300 000
4. pořadí200 000
5. pořadí100 000
6. pořadí (uděleno 20 krát)20 000
7. pořadí (uděleno 1 000 krát)1 000
8. pořadí (uděleno 20 000 krát)100

Každý den lze zaregistrovat pouze jednu účtenku od daného prodejce.

Ministerstvo financí se Účtenkovou loterií snaží zvýšit efektivitu daňový portál EET. Elektronická evidence tržeb má za účel snížit šedou ekonomiku tím, že každý prodejce, který přijímá platby v hotovosti, musí být schopný zákazníkovi vystavit účtenku.

Pro běžné nakupující představuje Účtenkovka šanci vyhrát peníze za své nákupy. Jak tedy zaregistrovat svou účtenku a zařadit ji do slosování?

Registrace účtenky

Registrace nové účtenky do Účtenkovky probíhá přes oficiální web. Z účtenky je nutné zadat kód FIK nebo kód BKP. Účtenky za daný měsíc je možné zaregistrovat vždy do 12. dne následujícího měsíce. Pokud si člověk nechce zřídit hráčský profil, je nutné vždy individuálně zadávat emailovou adresu nebo telefonní číslo.

Takto vypadá registrace nové účtenky, pokud není zřízen hráčský profil.

Hráčský profil lze zřídit zdarma a přichází hned s několika výhodami. Hlavní výhodou je nemuset zadávat své kontaktní údaje při registraci nové účtenky do Účtenkovky. K registraci je nutné zadat jméno, email, telefon a datum narození. Pokud člověk chce výhry obdržet na svůj bankovní účet, je potřeba zadat i jej. Jinak jsou výhry předávány osobně v Praze v sídle Sazky.

Registrace hráčského profilu ušetří spoustu času při registraci nových účtenek.
Registrace hráčského profilu ušetří spoustu času při registraci nových účtenek.

Registrace je rychlá, na zadaný email přijde registrační kód, který je potřeba k aktivaci samotného účtu. Poté je možné se do Účtenkovky přihlásit a začít zadávat své účtenky.

Zároveň hráčský profil udržuje záznam o všech registrovaných účtenkách a jejich stavu. K tomu slouží sekce „Moje účtenky“. Také umožňuje se podívat, pokud jedna z registrovaných účtenek vyhrála.

Hráčský profil zobrazuje přehled nad všemi registrovanými účtenkami.

Každá účtenka smí vyhrát pouze jednou, počet registrovaných účtenek ale není omezen na člověka. Čím více je účtenek za měsíc registrováno, tím vyšší šance na výhru.

Při výhře je člověk kontaktován emailem nebo SMS zprávou, podle toho, který z těchto údajů při registraci účtenky vyplnil. K jejímu předání je ale potřeba zřídit si hráčský profil.

Existuje i aplikace Účtenkovka pro Android a iOS. Nabízí sice automatické čtení účtenek, ale na základě negativních recenzí je zřejmé, že tato funkce není vždy spolehlivá. Většina lidí tak stejně přihlašuje své účtenky ručně.

Aplikace Účtenkovka má momentálně 2 hvězdičky z 5. Většina kritiky dopadá na nefunkčnost automatického čtení účtenek.

Jaká je šance na výhru?

Do každého slosování Účtenkovky se připojí kolem 400000 občanů. Losuje se ze zhruba 16 000 000 účtenek. Na každého účastníka připadá 40 účtenek za měsíc. Šance na výhru jsou tedy velmi malé, na rozdíl od jiných loterií ale není potřeba kupovat los.

Pokud člověk nečeká, že vyhraje a nevadí mu strávit pár vteřin po svém nákupu zadáváním čísel z účtenky, může být Účtenkovka fajn způsobem ke zkoušení svého štěstí.

Déle než rok to vypadalo, že se Účtenkovka nebude těšit velké oblibě, jelikož každý měsíc klesal počet aktivních hráčů. Duben a květen 2019 tento trend mění, zájem o Účtenkovku se opět zvyšuje. Uvidí se, co s těmito daty udělá případné plánované zdanění výher a především spuštění další vlny EET.

Poslední aktualizace: 19. 08. 2018