Menu
Kryptoměna Vertcoin – kurz, peněženka, jak nakoupit?

Kryptoměna Vertcoin – kurz, peněženka, jak nakoupit?

5 minut čtení

Bitcoin je často přirovnáván ke zlatu a Litecoin k stříbru. Tento článek rozebere bronzovou kryptoměnu – Vertcoin. Jaké jsou výhody či nevýhody Vertcoinu oproti jeho známějším bratrům, jak Vertcoin nakoupit, jaká je jeho historie a má Vertcoin opravdu potenciál? Tento článek odpoví na všechny tyto otázky.

Základní informace o Vertcoinu

Vertcoin je používán se zkratkou VTC. Podobně jako v případě Bitcoinu, také Vertcoin je označení decentralizované platební síťě a kryptoměny na ní založené.

Vertcoin se snaží být měnou pro běžné lidi. Toho se snaží dosahovat tím, že je tzv. ASIC rezistentní. To v praxi znamená, že Vertcoin nelze těžit na speciálních zařízeních určených pouze pro těžení kryptoměn, známých jako ASIC. V důsledku toho by nemělo docházet k monopolizaci těžebního trhu a nerovnoměrné distribuci Vertcoinu.

 Bitcoin (BTC)Litecoin (LTC)Vertcoin (VTC)
ZakladatelNeznámý (Satoshi)Charlie LeePoramin Insom
Datum spuštěníLeden 2009Listopad 2011Leden 2014
Průměrná frekvence vytváření nových bloků10 minut2,5 minuty2,5 minuty
Konečný počet mincí21 milionů84 milionů84 milionů
Průměrný transakční poplatek (28.7.2018)0,22 dolarů0,09 dolarů0,002 dolarů
Způsob vydávání mincíProof-of-workProof-of-workProof-of-work
Těžební skriptSHA-256ScryptLyra2rev2
ASIC rezistentníNeNeAno
Tržní kapitalizace (28.7.2018)140 miliard dolarů4,8 miliardy dolarů55 milionů dolarů

Vývojářský tým Vertcoinu

Hlavním vývojářem Vertcoinu je James Lovejoy. V současné době studuje MIT univerzitu. Je v kontaktu s mnoha vývojáři Litecoinu, včetně samotného zakladatele Charlie Leeho, který vystudoval stejnou univerzitu. Vertcoin se dlouhodobě těší velké podpoře Litecoinových vývojářů, což přináší do budoucna velký potenciál k růstu. Celý vývoj je financován z dobrovolných příspěvků komunity.

Těžení Vertcoinu

Vertcoin je ASIC-rezistentní kryptoměna, což znamená že se nedá těžit na speciálních těžebních zařízeních známých jako ASIC. Vertcoin se proto těží na grafických kartách, jako například na začátku své existence Bitcoin nebo Litecoin.

Vývojářský tým Vertcoinu dbal na jednoduchost těžení pro běžné uživatele a proto vytvořil One-Click-Miner, se kterým lze začít těžit Vertcoin pomocí stisknutí jediného tlačítka. Těžba Vertcoinu je tak o mnoho snadnější, než těžba některých známějších kryptoměn (např. těžba Bitcoinů).

Kde Vertcoin koupit?

Vertcoin je možno směnit za Bitcoin na třech velkých burzách – Bittrex, Poloniex a Vertpig Exchange, což je oficiální burza provozována vývojářským týmem Vertcoinu. Na Vertpig Exchange je dokonce možné koupit Vertcoin za eura.

Nejjednodušší cesta, jak Vertcoin nakoupit je koupit si jej za eura na oficiální burze Vertpig Exchange. Další možností je nakoupit Vertcoin za dolary či eura ve směnárně Changelly, bohužel směnárna si účtuje poměrně vysoké poplatky.

Další alternativou je nakoupit Bitcoin a následně jej směnit za Vertcoin. Možnosti, kde lze Bitcoin vyměnit za Vertcoin jsou následující:

  • Burzy – Vertcoin je možné na Poloniexu, Vertpig Exchange nebo Bittrexu koupit pomocí Bitcoinu.
  • ShapeShift, Changelly a Vertpig Swap – tyto služby okamžité smění jednu kryptoměnu za druhou (například Bitcoin za Vertcoin, Vertcoin za Ethereum a podobně). Na Changelly je dokonce možné nakoupit velké množství kryptoměn včetně Vertcoinu za dolary nebo eura – nevýhodou jsou poměrně vysoké poplatky. Výhodou je příjemné uživatelské prostředí a rychlost směny.

Peněženky pro Vertcoin

Vertcoin lze uložit na oficiální softwarovou peněženku Vertcoin Core, se kterou je bohužel nutno stahovat i data z celého Vertcoinového blockchainu. Samotná peněženka tak zabere více než 3 GB v počítači. Další možností, jak bezpečně uložit Vertcoin je softwarová peněženka Electrum Vertcoin, se kterou naštěstí není nutné stahovat blockchain. V současné době neexistuje žádná online peněženka pro Vertcoin.

Nejbezpečnější možností, kde Vertcoin uložit jsou hardwarové peněženky Ledger Nano S a TREZOR.

Kurz a historie Vertcoinu

Vertcoinová síť byla spuštěna v lednu 2014. Hlavním cílem vývojářů bylo vytvořit kryptoměnu, která by byla odolná vůči velkým těžařským skupinám a specializovaným těžebním zařízením ASIC. V důsledku této odolnosti by nešlo monopolizovat těžební trh a kryptoměna by tak byla rovnoměrněji rozdělená mezi uživatele. Odolnosti dosahuje Vertcoin jiným těžebním mechanismem, než používá Bitcoin.

Od konce roku 2014 se dlouhé tři roky nic nedělo a vypadalo to, že vývoj Vertcoinu je prakticky mrtvý. Čas od času se vytvořila změna v těžebním skriptu nebo se přidala podpora Stealth Adress (anonymních transakcí) do oficiální pěnženky, ale cena i komunita okolo Vertcoinu stagnovala. To se změnilo v dubnu 2017, kdy se k vývojářskému týmu vrátil hlavní vývojář James Lovejoy.

V květnu téhož roku byly na Vertcoinové síti spuštěny technologie, které se zabývají zrychlením transakcí v síti – SegWit a v testovací verzi Lightning Network. To vyhnalo kurz Vertcoinu nahoru, jak lze vidět z grafu dole. Opravdovou bombou byl tweet Charlie Leeho (zakladatele Litecoinu) o první úspěšné „Atomic Swap“ (tj. instantní konverze jednotlivých kryptoměn mezi sebou) transakci mezi Litecoinem a Vertcoinem.

I’m going to do an on-chain atomic swap of 1 LTC for 55 VTC with @jamesl22, lead dev of @Vertcoin. Will it work or will the it explode? 😂 https://t.co/AC0CqKHDbZ

— Charlie Lee [LTC⚡] (@SatoshiLite) 21. září 2017

K tomu se v říjnu ještě přidala podpora Vertcoinu hardwarovou peněženkou Ledger. Následně v prosinci přišel tzv. „halving day“, při kterém se odměna za vytěžený blok snížila z 50 Vertcoinů na 25 Vertcoinů. Všechny tyto události, společně s prosincovou bitcoinovou horečkou, vyhnaly cenu Vertcoinu až na závratných 10 dolarů.

Na jaře šla cena Vertcoinu dolů, společně s Bitcoinem a všemi ostatními kryptoměnami. 19. května 2018 byla spuštěna dlouho očekávaná směnárna a burza Vertpig, kde je možno Vertcoin koupit či prodat za eura, Bitcoin, Litecoin nebo DigiByte.

V červenci 2018 oznámila hardwarová peněženka TREZOR podporu Vertcoinu. V současnosti se pracuje hlavně na One-Click-Mineru, který je momentálně v BETA fázi a na peněžence pro iOS.

Aktuální kurz Vertcoinu lze přehledně sledovat na stránkách Coinmarketcap.com, v mobilní aplikaci Crypto Pro pro iOS a v aplikaci Delta pro Android.

Potenciál Vertcoinu

  • Díky Atomic Swaps (tj. instantní směna kryptoměn mezi sebou – tzn. kdekoliv, kde by bylo možno platit Bitcoinem, by rázem bylo možné platit i Vertcoinem) a Lightning Network (technologie sloužící k zrychlení plateb) by mohl být Vertcoin v budoucnu dobrou měnou k placení s nízkými poplatky a velkou transakční rychlostí
  • Vertcoin má velkou podporu od Litecoinového vývojářského týmu a dá se tak očekávat možná bližší spolupráce
  • Vertcoin je zatím relativně neznámý, není ani v TOP 100 kryptoměn na Coinmarketcap
  • Vertcoin má silnou uživatelskou komunitu i důvěryhodný vývojářský tým v čele s Jamesem Lovejoyem
  • Vývojářský tým Vertcoinu pracuje na vývoji LITboxu, což je hardwarové zařízení obsahující peněženku, která má přístup k Lightning Network. Každý uživatel by se tak mohl jednoduše připojit k Lightning Network.

Díky bodům výše lze vidět, že Vertcoin má potenciál růstu a že návrat zpět do Top 100 kryptoměn dle tržní kapitalizace není jen divokou fantazií, ale velmi pravděpodobně i reálně dosažitelným cílem.

Poslední aktualizace: 25. 07. 2018