Menu
Volný čas

Volný čas

3 minuty čtení

V dnešní době se člověk příliš nezastaví. Každodenní život je mnohých případech uspěchaný a plný stresu. Občas ale je dobré zastavit a věnovat se něčemu, co dobíjí baterky. A není potřeba odpočívat jen pasivně. Mnozí lidí si mnohem více než ležením na gauči odpočinou nějakou činností, na kterou jindy nemají čas a která je baví. Škála těchto činností je široká. Tento článek nabízí některé z nich.

Pro mnohé může být nejlepší způsob relaxace a trávení volného času poslech hudby. K vytvoření svého oblíbeného playlistu velmi dobře poslouží YouTube. Co když ale není možné být neustále on-line? Jak dostat své oblíbené skladby do svého přehrávače? Jednoduše, videa i mp3 lze bez problémů stáhnout.

  • Stahování z YouTube

Způsob stahování z YouTube mnozí lidé vůbec neznají. Existuje přitom řada softwarových a webových programů, které umožní si videa a mp3 stáhnout do mobilu nebo do počítače. Tyto programy se označují jako konvertory nebo také downloadery. Podle názvů se to možná může zdát složité, ve skutečnosti je to ale velmi jednoduché.

Nejjednodušším způsobem, jak stáhnout video či mp3 z YouTube, je smazat koncovku -ube z URL adresy videa. Tímto odkazem dojde k přesměrování na stránku downloaderu, kde si zájemce může vybrat požadovanou kvalitu a formát. Opravdu triviální, že?

Zpracování vlastních videí

Někoho může bavit hudba, někoho videa. V počítači nebo mobilu má obvykle každý nepřeberné množství fotografií nebo domácích videí. Co je třeba zpracovat, sestříhat, doplnit k nim hudbu? Program pro stříhání videa lze buď stáhnout do svého zařízení nebo lze pracovat on-line. Výběr vhodného programu závisí především na stupni zkušeností a na očekávání kvality konečného výsledku.

Některé programy jsou určeny pro vytváření jednoduchých videí s nejčastějším použitím na sociálních sítích nebo mobilním využití. Jiné nabízejí vcelku profesionální možnosti úprav.

Sledování filmů

Další činností, která baví mnoho lidí a u které se dá odpočívat, je pochopitelně sledování filmů. Pryč jsou doby, kdy se pro film na DVD nebo dokonce ještě na kazetách chodilo do DVD půjčoven nebo videopůjčoven. V současnosti jsou mnohem rychlejší a pohodlnější způsoby, navíc zcela zdarma. Jednou z možností je také sledování filmů on-line.

K této možnosti lze využít speciálních webových stránek (např. Sledujufilmy.cz nebo Sledujfilmy.online). Databáze těchto serverů se aktualizuje každý den, takže jsou k dispozici v mnohých případech i filmové novinky. Oblíbené filmy a seriály nabízí také audiovizuální knihovny typu Voyo, Prima PLAY nebo HBO GO.

Sociální sítě

Rodiče především dospívajících dětí to neradi vidí, ale bohužel je to tak. Mnozí našli svou zálibu ve sledování sociálních sítí. O kladech a záporech tohoto fenoménu lze vést dlouhou debatu. Jedno je ale jisté. Při používání sociálních sítí se velmi často objevuje symbol #.

  • Co znamená a jak se píše hashtag?

Jedná se o tzv. hashtag. Své uplatnění má nejen v rámci zmiňovaných sociálních sítích, ale také v IT oblasti – programování, médiích a žurnalistice. S hashtagem se lze setkat také v hudbě, kde se používá pro zvýšení tónu o půl tónu.

Různorodost zájmů

  • Web Primát.cz

Jak již bylo řečeno, volný čas lze trávit na téměř nekonečně mnoho způsobů. Studenti si například mohou zlepšit karmu s webem Primát.cz. Zní to zvláštně? Ve skutečnosti se jedná o velmi sympatický portál, kde lze sdílet studijní materiály.

Hlavní myšlenkou tohoto projektu je možnost komunitního vzdělávání a snazší spolupráce mezi studenty jednotlivých škol, fakult a oborů. Karma na portálu Primát vyjadřuje užitečnost uživatele pro ostatní. Zvyšuje se za plnění různých úkolů, aktualizaci obsahu, pomoc ostatním atd. Pro mnohé i tento způsob trávení volného času může být velice příjemný.

  • Zbrojní pas

A kdo nestuduje, ale zajímá se třeba o zbraně, si může vyřídit zbrojní pas. Následný účel držení zbraně může být rozdílný. Může se jednat o sběratelský účel, sportovní nebo lovecký účel, ale pochopitelně také k výkonu zaměstnání nebo k ochraně vlastního zdraví, života nebo majetku.

Proces vydání zbrojního průkazu může trvat i několik měsíců. Je potřeba splnit zákonem dané podmínky. Informace k poplatkům a základním informacím, jak získat zbrojní pas, uvádí na svém webu Ministerstvo vnitra.

Poslední aktualizace: 22. 12. 2018