Menu
Jaké jsou výhody kreditní karty? Levná půjčka, pojištění i slevy na nákupy

Jaké jsou výhody kreditní karty? Levná půjčka, pojištění i slevy na nákupy

3 minuty čtení

Kreditní karta je jednou z forem krátkodobých půjček, které se pojí s minimálními poplatky. Mnoho lidí však neví, že přináší spoustu dalších výhod a možností. Proč se kreditní kartu vyplatí pořídit a pro koho je vhodná?

Hlavním účelem kreditní karty jsou platby za zboží a služby u obchodníků. Její držitel při placení nevyužívá peníze z vlastního bankovního účtu, ale úvěr od banky či nebankovní společnosti. Jednoduše řečeno tedy nakupuje na dluh a může utratit vyšší částky než s kartou debetní.

Kreditní karta je spojená s revolvingovým úvěrem. To znamená, že držitel karty může úvěr splácet a zároveň nadále čerpat. Peníze si lze půjčit až do výše úvěrového limitu, který určí banka. Důležitým pojmem je tzv. bezúročné období, což je doba, po kterou se neplatí úroky z půjčených peněz.

Právě bezúročné období je častým důvodem pro pořízení kreditní karty. Úvěr ve formě kreditky však přináší i další benefity a výhodné služby, kterých lze využívat při nákupech i na cestách.

Kreditní karta patří mezi nejvýhodnější formy krátkodobých úvěrů.
Kreditní karta patří mezi nejvýhodnější formy krátkodobých úvěrů.

Prodloužená záruka na zboží

Držitelé kreditních karet od ČSOB, Komerční banky, Poštovní spořitelny nebo Raiffeisenbank mají možnost získat prodlouženou záruku na elektronické zboží u vybraných obchodníků.

Část peněz z nákupu zpět

S většinou kreditních karet lze získat určité procento z nákupů zpět. Vrácení části peněz se týká plateb u českých i zahraničních obchodníků, v některých případech i plateb na internetu.

Mezi takové kreditní karty patří např. kreditní karta MALL.CZ. S tou lze získat 2 % zpátky z nákupů na MALL. Na MALL lze ušetřit ještě více díky věrnostnímu programu MALL Plus.

Procenta zpátky z nákupů lze získat i pomocí cashback portálů. Největším cahsback portálem v Česku nabízející nejvyšší procenta z nákupů zpět je tipli.cz.

Slevy na zboží a služby

Poskytovatelé kreditních karet lákají i na slevy u partnerů. Příkladem je MoneyCard Smart od MONETA Money Bank, s níž je možné využívat slevy v prodejnách Marionnaud, Pet Center, JRC Gamecentrum, Euronics a dalších.

Výhodné cestovní pojištění

Součástí některých kreditních karet je cestovní pojištění, které lze uplatnit po celém světě. Pojištění na cesty ke kreditní kartě poskytuje například ČSOB, Komerční banka nebo Raiffeisenbank.

Součástí některých kreditek je cestovní pojištění, s nímž lze bez obav procestovat celý svět.
Součástí některých kreditek je cestovní pojištění, s nímž lze bez obav procestovat celý svět.

Výhody u leteckých společností

Cestovatelé ocení možnost získat věrnostní míle u leteckých společností zdarma. Ty je pak možné směnit za levné letenky nebo nadstandardní služby na letišti Praha. Například ČSA kreditní karta od Raiffeisenbank nabízí 4 míle do věrnostního programu OK plus Českých aerolinií za každých utracených 100 korun.

Výhodnější směnný kurz

Další důvod, proč se kreditní karta hodí na zahraničních cestách. Platba kartou v cizině se vyplatí mnohem více než výměna valut.

Auto asistence zdarma

Auto asistenci zdarma ke kreditní kartě poskytuje ČSOB či Raiffeisenbank. Banka v případě potřeby zajistí odtah vozidla, zapůjčení náhradního vozu a poskytne další služby, které bývají součástí povinného ručení nebo havarijního pojištění.

Některé banky ke kreditním kartám poskytují asistenční služby pro řidiče.
Některé banky ke kreditním kartám poskytují asistenční služby pro řidiče.

Pro koho je kreditka vhodná?

Držitelé kreditních karet mohou využívat řadu výhod včetně slev na zboží a služby. Přesto je třeba pamatovat na to, že se stále jedná o půjčku, která se při nedodržení podmínek může velmi prodražit. Vysoké poplatky jsou zpravidla spojeny také s výběry z bankomatů. Výjimečná je v tomto ohledu například Alza karta, s níž lze vybírat hotovost nad 1 000 Kč zcela zdarma.

V každém případě je nutné úvěr splatit do konce bezúročného období, které se obvykle pohybuje od 40 do 60 dní, jinak budou účtovány vysoké poplatky. Neméně důležité je každou útratu pečlivě zvážit a vyhnout se nákupům zbytečností, ke kterým poskytované slevy často svádí.

Kreditní karta je vhodná především pro ty, kteří mají jistou finanční rezervu a vyčerpané prostředky bez problémů splatí. Schopnost včas splácet značí dobrou platební morálku, k níž banky přihlížejí při žádosti o hypotéku či jakýkoli jiný úvěr.

Poslední aktualizace: 18. 05. 2019