Menu
Výpis z rejstříku trestů – kde a jak o něj zažádat?

Výpis z rejstříku trestů – kde a jak o něj zažádat?

2 minuty čtení

Výpis z rejstříku trestů dnes vyžaduje většina zaměstnavatelů už na pracovním pohovoru. Kde si jej zařídit a jak dlouho trvá jeho vystavení? Co je třeba mít s sebou a jaká je cena za výpis z rejstříku trestů?

Trestní rejstřík je organizační složka státu, která vede evidenci osob odsouzených v trestním řízení. Údaje z evidence rejstříku trestů slouží mimo jiné k prokazování trestní bezúhonnosti, jež je požadavkem většiny zaměstnavatelů.

Výpis z rejstříku trestů – kdy jej zaměstnavatel může požadovat?

Každý uchazeč o zaměstnání se už pravděpodobně setkal s požadavkem na čistý trestní rejstřík. Často je uveden rovnou v inzerátu a výpis z rejstříku trestů je nutné předložit na pracovním pohovoru. Jde o snahu firem chránit sebe i své klienty. Kdy je takové chování firem oprávněné a kdy ne?

Zaměstnavatel může výpis z rejstříku trestů požadovat jen v případě určitých profesí. Bezúhonní musí být dle zákona například policisté, hasiči, sociální pracovníci, zdravotní sestry nebo úředníci na ministerstvech. Dále ti, jejichž zaměstnání bezúhonnost přímo vyžaduje – například prodavači, kterým je svěřena peněžní hotovost.

Zaměstnavatel by měl vždy řádně zdůvodnit, proč na poskytnutí výpisu z trestního rejstříku trvá. Pokud daná pracovní pozice bezúhonnost přímo nevyžaduje, může se jednat o diskriminační chování. V praxi je to však trochu složitější. Pokud zájemce o práci odmítne předložit výpis z trestního rejstříku, zaměstnavatel pravděpodobně přijme někoho, kdo s tím problém nemá.

Jak podat žádost o výpis z rejstříku trestů?

Při nástupu do nového zaměstnání je v naprosté většině případů nutné doložit trestní bezúhonnost. Kde podat žádost o výpis z rejstříku trestů? Získat výpis z evidence rejstříku trestů je jednoduché a rychlé. V současnosti existují dvě možnosti, jak si jej zařídit výpis z rejstříku trestů – žádost na poště nebo online. Jaké doklady je nutné mít u sebe a kolik to bude stát? Kdo o výpis z trestního rejstříku může požádat online?

Výpis z rejstříku trestů na poště

Výpis z rejstříku trestů na počkání lze získat na jedné z poboček České pošty s přepážkou CzechPoint. Pošta vystaví výpis z rejstříku trestů na počkání a cena je 100 Kč za první stranu výpisu z rejstříku trestů. Cena za každou další stranu je pak 40 Kč.

Je nutné přinést platný doklad totožnosti (občanský průkaz nebo cestovní pas). Vdané ženy musí kvůli novým občanským průkazům, v nichž se už nemusí uvádět rodné příjmení, své příjmení za svobodna doložit například rodným listem.

Platnost výpisu z rejstříku trestů je přibližně tři měsíce. Pokud je starší, bude zaměstnavatel pravděpodobně požadovat výpis aktuální.

Výpis z rejstříku trestů online

Výpis z rejstříku trestů online mohou získat držitelé datových schránek, kterými jsou orgány veřejné moci a právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku. Jedná se o pohodlnou cestu, jak výpis z trestního rejstříku získat, která je navíc zdarma. Služba je dostupná na Portálu veřejné správy v aplikaci CzechPOINT@home.

Poslední aktualizace: 08. 10. 2018