Menu
Zdražování hypoték se zastavilo. Zájem o úvěry na bydlení ale neroste

Zdražování hypoték se zastavilo. Zájem o úvěry na bydlení ale neroste

2 minuty čtení

V únoru se zastavilo zdražování hypoték, počet i objem sjednaných úvěrů se však od lednových výsledků příliš neliší. Nízký zájem o hypotéky je důsledkem regulací ČNB, vyšších úrokových sazeb a vysokých cen nemovitostí. Názory expertů na další vývoj hypotečního trhu se různí.

Koncem loňského roku hypoteční trh v důsledku nárůstu úrokové sazby zamrzl. Průměrný úrok u hypoték se sice v únoru stabilizoval na 2,99 %, počet sjednaných úvěrů na bydlení se však oproti lednu zvýšil jen minimálně.

V únoru letošního roku si hypotéku sjednalo 4 961 klientů, což je o necelých dvě stě více než v lednu. Objemy hypoték ale nepatrně klesly, a to z 10,93 miliardy na 10,881 miliardy korun. Vyplývá to z měsíčních statistik zveřejněných na serveru společnosti Fincentrum.

V únoru 2018 bylo oproti tomu sjednáno 7 446 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 15,96 miliardy korun.

Dle serveru Hypoindex.cz si hypotéku v únoru sjednalo o 197 lidí více než v lednu.
Dle serveru Hypoindex.cz si hypotéku v únoru sjednalo jen o 197 lidí více než v lednu.

Dle Milana Voldřicha z Raiffeisenbank zájem o hypotéky poklesl především kvůli regulacím České národní banky, vysokým cenám nemovitostí a vyšším úrokům. V současnosti další růst úrokové sazby neočekává, měla by se tedy udržet mírně pod třemi procenty.

Regulace ČNB

Už na podzim roku 2016 došlo ke zpřísnění podmínek hypotéky ve snaze zabránit dalšímu zadlužování klientů. ČNB vydala doporučení neposkytovat úvěry na celou hodnotu nemovitosti, ale pouze do výše 90 %. Od dubna 2017 může být většina hypoték nabízena jen do 80 % hodnoty nemovitosti.

Dle regulace vydané v říjnu nesmí splátka přesáhnout 45 % čistého měsíčního příjmu a celkový dluh nesmí být vyšší než devítinásobek čistého ročního příjmu. V důsledku stále přísnějších podmínek si vlastní nemovitost může dovolit čím dál méně Čechů.

V březnu ČNB vydala další regulaci, která se týká předčasného splacení hypotéky. Podle ní klient může úvěr splatit kdykoliv, a to skoro zdarma. Tato změna nebude mít podle odborníků na hypoteční trh tak pozitivní vliv, jak by se mohlo zdát. Dá se totiž očekávat, že banky v budoucnu promítnou riziko předčasného splacení do úrokových sazeb, aby předešly hrozícím ztrátám.

Další vývoj sazeb bude záviset na krocích ČNB. Finanční experti odhadují, že letos k jejich zvýšení dojde jen dvakrát, výše sazeb by tedy měla zůstat více méně stabilní. Některé banky po několika měsících výrazného zdražování hypotéky dokonce zlevňují.

Banky lákají nové klienty

Některé banky v reakci na klesající zájem o hypoteční úvěry snižují úrokové sazby. K tomuto kroku přistoupila například Česká spořitelna, která úroky u úvěrů na bydlení snížila už koncem února. Hypotéky s kratší fixací zlevnila o 0,1 procentního bodu a hypotéky s dlouhou fixací o 0,2 procentního bodu.

V březnu se k ní přidala Equa bank, která úrokové sazby hypoték snížila až o 0,2 procentního bodu. Zlevnění se týká hypotečních úvěrů na stavbu či koupi domu nebo bytu a refinancování hypoték . Podobně se nové klienty snaží získat také Air Bank nebo Wüstenrot.

Raiffeisenbank zase začala nabízet mimořádný bonus ve výši 5 000 korun a sjednání hypotéky prostřednictvím vzdáleného hypotečního poradce, který umožňuje vše zařídit z pohodlí domova.

Poslední aktualizace: 07. 04. 2019