Menu
Na začátku podnikání mi pomohl Johnův blog

Na začátku podnikání mi pomohl Johnův blog

3 minuty čtení

Příští rok to bude 10 let, co se věnuji online marketingu a práci na online startupech. Patřím do skupiny lidí, kterým na začátku pomohl jeden český Honza, který vyrazil hledat svůj úspěch za velkou louži – tím samozřejmě nemůže být nikdo jiný než John z podnikanivusa.com.

Před 10 lety jsem bydlel rok v Cambridge v Anglii a začal jsem číst Johnovy články o podnikání. Johnův affiliate program pro Shipito byl vůbec první affiliate, který jsem otestoval. To byl pro mě velký zlom, protože posledních 10 let patří online affiliate k jedné z hlavních věcí, které se věnuji. Byly to stovky tisíc leadů za desítky miliónů korun, které jsem generoval pro ePojištění.cz. Založení dvou affiliate sítí v ČR – eSpolupráce.cz a AffiliateClub.cz. Dneska provozuji největší cashback portál v Česku a na Slovensku, expandovali jsme do Polska a chystáme další růst na současných trzích i další expanzi. To vše začalo při čtení Johnova blogu.

Na Johnovi se mi líbí jeho přístup řešit výzvy zdravým selským rozumem. John doporučuje jednoduchá řešení. Zároveň upozorňuje na riziko, kterým jsou pro mladé firmy složití lidé. Často jde o lidi, kteří mají za sebou nějakou etapu v korporátu a milují meetingy.

Celkově nemám nic proti korporátům, pracuje v nich řada extrémně chytrých a skvělých lidí. Mám v korporátu spoustu kamarádů. Je jasné, že od určité velikosti firmy jsou potřeba úplně jiné procesy a odlišný management lidí. Lidi do korporátu vybíráte jinak než do startupu.

Na druhou stranu z vlastní zkušenosti vím, že někteří praví korporátníci rádi vytvářejí kolem sebe zbytečnou komplexitu a to je zabiják startupů. Ve startupu hledáte štíhlá a rychlá řešení. Business rozjíždíte přes piloty a testování. Komplexita je poslední věc, která patří do startupu.

Johna sleduji těch 10 let pořád. Teď se mi líbí jeho články o rozjíždění pizzerie, pro kterou zvolil maskota Picouna. 🙂 Online rybník je poměrně malý, máme s Johnem řadu společných přátel.

Nedávno jsem se dal s Johnem na sociálních sítích do řeči a John mi slíbil zaslat tričko s maskotem Picounem. Jak slíbil, tak se stalo. Teď už po Praze chodí další Picoun. 🙂

Při zaslání trička z Ameriky do ČR jsem narazil na zajímavou službu, která je podobná Johnovo bývalému businessu Shipito. Jde o službu Planet Express, kterou založil Jason Luong, bývalý klíčový zaměstnanec v Shipito. Jason pracoval v provozu a nebyl spokojený s poklesem kvality v Shipito po jeho prodeji. Psal jsem si s kluky z Planet Express a podle jejich slov se jim hlavně nelíbí zhoršení péče o zákazníky a zvýšení cen o desítky procent. Na netu se objevují recenze Shipito, které upozorňují na ztracené balíky a nějaké další neduhy.

Kluci spustili Planet Express teprve v červnu. Tvrdí, že již od startu nabízí nejlepší ceny poštovného ve srovnání s podobnými službami (jen u některých přeprav je prý MyUs lepší). Někdy mají oproti Shipito rozdíl v ceně o desítky $$. Ambicí Planet Express je konkurovat zavedeným službám jako MyUS nebo Viabox. Co mi kluci psali, tek už teď pár týdnů od spuštění služby k nim chodí balíky ze skladů konkurenčních firem, aby zákazníci využili levnější poštovné. Na projektu pracuje v managementu několik Čechů a vývojářský tým z ČR.

 Balíček s tričkem a maskotem Picounem – doručený přes Planet Express

U mojí zásilky vyšlo poštovné nejlevnější metodou na $4.95 včetně všech poplatků. Doručení balíčku trvalo 13 dní. Projekt Planet Express budu dále sledovat.

Pokud neznáte Johnovo blog Podnikání v USA, tak určitě doporučuji. Velkou hodnotu mají i starší články, kde John velmi podrobně popisoval své předchozí podnikání. John také napsal knihu, kterou si můžete zdarma stáhnout přes odkaz zde.

Poslední aktualizace: 30. 08. 2017

Našli jste chybu?

[recaptcha]