Menu
Zájem o Účtenkovku se po více jak roce fungování konečně zvyšuje

Zájem o Účtenkovku se po více jak roce fungování konečně zvyšuje

2 minuty čtení

Dlouhé měsíce si Účtenkovka nevedla zrovna nejlépe. Ministerstvo financí ji sice považuje za úspěšný projekt, čísla ale hovoří jasně. Od spuštění v říjnu 2017 až do března 2019 se měsíčně počet hráčů neustále snižoval. Změnu přinesly až měsíce duben a květen 2019, kdy došlo k navýšení nejdříve o zhruba 4 500 a následně o 10 500 aktivních hráčů.

Účtenková loterie, kterou její odpůrci nazývají státní casino, vznikla jako podpůrný produkt EET. Díky více jak 21 tisícům výher měsíčně má spotřebitele motivovat k tomu, aby si od prodejců brali papírové účtenky. Ty následně mohou registrovat skrze oficiální web a pokusit se získat jednu z cen. Hlavní výhrou je 1 000 000 korun, následuje automobil Toyota Auris Touring Sports.

I přes lákavé výhry ovšem příliš hráčů dlouhodobě neoslovuje, velmi často se pokládá otázka, zda není čas na zrušení Účtenkovky. Zatímco při spuštění loterie se jí aktivně zúčastnilo 452 691 hráčů, nyní – i po mírném zvýšení – se jedná o 356 294 hráčů. Těžko říct, zda tato čísla ovlivní i to, že výhry budou v budoucnu pravděpodobně podléhat zdanění. Dosud tomu tak díky výslovné výjimce v zákoně není.

Byznys s účtenkami

Duben 2019 nebyl jen měsícem, kdy začalo pozvolné zvyšování počtu aktivních hráčů. V tomto měsíci také došlo k rekordu co do počtu zaslaných účtenek jednou osobou. Jeden jediný hráč zaregistroval 12 491 účtenek, z čehož bylo uznáno a do slosování zařazeno 12 096 z nich.

Podmínkou Účtenkové loterie je, že lze za den registrovat pouze jednu účtenku od jednoho obchodníka.

Znamená to, že denně tento hráč musel poslat 416 účtenek. To vše s podmínkou, že v jeden den lze zaregistrovat pouze jednu účtenku od jednoho prodejce. Je tedy více než jasné, že k získání účtenek od různých prodejců tento velmi aktivní hráč a samozřejmě i řada dalších využívají různé bazary účtenek. Pravidla se tím neporušují. Na druhou stranu, nejde pak už ani o potlačování šedé ekonomiky, ale o hru jako takovou.

Aktivita hráčů jde vidět i z dat týkajících se celkového měsíčního počtu přihlášených účtenek. Zatímco počet aktivních účastníků klesal, počet účtenek se úměrně k tomu nesnižoval.

Účtenkovka a rozšíření EET

Ještě lepší časy než aktuálně dva poslední měsíce čekají Účtenkovku možná v roce 2020. Poslanci schválili rozšíření EET, tj. zapojení téměř všech zbývajících podnikatelů, kteří přijímají v rámci svého podnikání hotovost.

Ačkoliv se předpokládalo, že se bude jednat o rozdělení do dvou tzv. vln, pravděpodobně se nakonec bude jednat pouze o jednu. Do elektronické evidence tržeb se zapojí různí řemeslníci, servisy nebo svobodná povolání typu lékaři, veterináři, právníci nebo účetní.

Povinnost EET budou mít i prodejci na oblíbených farmářských trzích.

Už nyní tak mnoho podnikatelů řeší, jaké povinnosti EET přinese, jakou například vybrat mobilní aplikaci EET nebo jak funguje daňový portál EET. Změna to může být pro řadu podnikatelů vskutku velká a ponese sebou mnohé vícenáklady.

Naopak zcela klidné spaní mohou mít ti podnikatelé, kteří od svých zákazníků přijímají pouze bezhotovostní platby nebo platby kartou. Takového způsobu úhrady se EET netýká.

Poslední aktualizace: 11. 07. 2019