Menu
Základy programování – jak se naučit programovat?

Základy programování – jak se naučit programovat?

3 minuty čtení

Programování je pro mnoho lidí v dnešní době lákavým oborem. Ať už kvůli dobrým platům, vizi do budoucna nebo i proto, že když někdo umí programovat, ve světě se neztratí. Jenže jak začít? A co víc, jaké předpoklady má mít dobrý programátor? Tento článek odpoví na všechny tyto otázky.

Jaké jsou předpoklady k tomu být dobrý programátor?

Nejdůležitější věc, co by programátor měl mít je logické uvažování. Celé programování je o řešení nejrůznějších úloh a nedostatek logického uvažovaní zde představuje poměrně velkou překážku.

Další věcí, co by měl dobrý programátor mít je trpělivost. Je naivní představovat si, že se člověk stane dobrým programátorem za měsíc, či půl roku občasného studia. V průběhu učení se téměř každý potýkal s mnoha problémy, nad kterými hloubal dlouhé hodiny, dokud nepřišel na řešení. Proto je důležitá trpělivost a pokora – dobrým programátorem se nikdo nestane jen tak.

Dobrý programátor by měl mít také aktivní zájem o IT. IT je neskutečně progresivní obor, který se vyvíjí raketovým tempem a člověk, co se udržuje v obraze má velkou výhodu před těmi, kteří se o IT až tolik nezajímají.

Proč je dobré naučit se programovat?

První věc, co asi každého napadne je plat. Průměrný plat programátora v České republice se pohybuje okolo 44 tisíc korun. Pokud programátor navíc ovládá angličtinu, není problém dosáhnout na platy přes 60 tisíc korun. Velkou výhodou je, že některé firmy umožňují i práci z domova, takže není nutné brzy vstávat na ranní autobus do práce.

Podnikání v IT je také velmi perspektivní vyhlídkou. V současné době se začíná automatizovat již téměř vše a programátor je potřeba na každém rohu.

Programování může být také velmi dobrým přivýdělkem nebo koníčkem. Jedná se o činnost, při které mozek dostává zabrat a každý napsaný program je takové mentální cvičení. Také se v IT komunitě pohybuje mnoho inspirativních lidí, od kterých se lze mnoho naučit.

Jaké jsou nevýhody programování?

Je to sedavé zaměstnání. S tím souvisí samozřejmě bolest zad, krční páteře a obecně ochabnutí celého těla. Je velmi důležité tyto negativní aspekty programování minimalizovat – ať už pravidelným pohybem, nebo aspoň správnou, ergonomickou židlí.

Je to mírně asociální zaměstnání. V žádném případě nejsou programátoři takoví asociálové, jako je občas popisují některé seriály nebo filmy. Jen se zkrátka tak moc u programování nemluví a pokud má někdo potřebu v práci mluvit s lidmi, je pro něj lepší vybrat si nějaký humanitní obor.

Jak se naučit programovat?

Začít programovat lze jakkoliv – možností je hodně. I přesto je důležité si uvědomit, čím se zabývají jednotlivé programovací jazyky. Obecně je lze roztřídit do dvou skupin:

  • Front-end – co vidí návštěvník
  • Back-end – co slouží k administraci a zpracování dat na webu (např. redakční systém)

A jaký programovací jazyk vybrat? Možností je několik, přesto se ale začátečníkům doporučují nejčastěji jazyky C#, Java nebo PHP.

  • C# – jazyk vyvíjený Microsoftem, má kvalitně zpracované knihovny, které programování ulehčují. Navíc je na internetu k dispozici mnoho výukových materiálů jak v C# programovat, takže v případě problémů stačí Googlit (ale je důležité nad tím prvně přemýšlet, to je podstata programování!).
  • Java – jeden z nejznámějších jazyků, běží na jakékoliv platformě (Windows, Linux, MacOS), programují se v něm hry, weby či desktopové aplikace. Široké možnosti pracovního využití.
  • PHP – je v něm naprogramovaná většina webů. PHP je back-end jazyk, takže běží na straně serveru a stará se o odesílání formulářů a podobně. Určitě je užitečné zvládat PHP aspoň na základní úrovni.

Jak začít programovat?

Velmi užitečné je najít stránku s výukovými materiály, v češtině je výborný IT Network, kde se vyskytují i pokročilejší návody k mnoha programovacím jazykům. Poté už stačí vybrat vysněný programovací jazyk, stáhnout vývojové prostředí a začít zkoušet.

Dobrým programátorem se bohužel nikdo nestane za měsíc, či půl roku občasného studia. V procesu učení každý narazí na několik překážek, ale důležité je vydržet, prakticky každý programátor si tímto průběhem prošel. Programátoři často stráví hodiny přemýšlením nad jednoduchou chybou, to je ale naprosto v pořádku a právě tímto přemýšlením se člověk nejvíce učí. Pokud začátečníkovi nechybí trpělivost a stane se z něj dobrý programátor, pak se ve světě určitě neztratí. Hodně štěstí při studiu!

Poslední aktualizace: 29. 06. 2018