Menu
Zalando – nový hráč na poli e-shopů s módou

Zalando – nový hráč na poli e-shopů s módou

3 minuty čtení

Nadšenci do nakupování oblečení přes internet musí zbystřit! Od června letošního roku se do segmentu e-commerce v oblasti módy v České republice zařadila německá společnost Zalando. Nabízí více jak 2 000 značek. Největším lákadlem pro všechny nakupující je doprava zdarma. A to i v případě vrácení zboží. 

Zalando je německá firma se sídlem v Berlíně založená v roce 2008. V současnosti působí v 15 evropských zemích. Její obrat v minulém roce činil 4,5 miliardy eur. Kromě aktuálního vstupu na český trh expanduje také do Irska.

Nový e-shop nabízí nepřeberné množství módních kousků – oblečení, obuv a doplňky pro ženy, muže i děti. Již teď je více než jisté, že se bude jednat o největšího konkurenta zavedeného internetového obchodu s módou Zoot.cz.

V nabídce obou obchodů je množství „obvyklých“ značek jako např. Desigual, Vero Moda, Tommy Hilfiger, Geox, Adidas, Calvin Klein, Quicksilver a mnoho dalších. Zalando nabízí však něco navíc – luxusní značky jako například Michael Kors, Armani nebo doplňky Prada.

Doprava i případné vrácení zboží zdarma

Zalando přichází s obchodním modelem, který může k nákupu rozhoupat i jinak nedůvěřivé zákazníky. Nabízí totiž nejen dopravu zdarma směrem k zákazníkovi, ale také vrácení zboží bez platby poštovného zpět v případě, že zboží z jakéhokoliv důvodu nevyhovuje.

Na vrácení má zákazník 30 dnů. Použije štítek na vrácení zboží vytištěný z webových stránek a odešle prostřednictvím České pošty.

K zaslání peněz za vrácené zboží na účet kupujícího dochází do 14 dnů. Jedná se o trochu delší lhůtu, než na kterou jsou kupující zvyklí z jiných e-shopů. Tam se obvykle peníze vrací zpět do 10 dnů. Nutno ale dodat, že v obou případech jsou to maximální lhůty. Většinou mají zákazníci peníze na účtu podstatně dříve.

Poněkud delší jsou i dodací lhůty. Zalando uvádí doručení zboží k zákazníkovi v termínu 3-5 dnů. Běžně se však u ostatních e-shopů setkáváme s lhůtami kratšími. V některých případech je to dokonce do druhého dne od objednání.

Čím Zalando nepřekvapuje, jsou možné platební metody. Standardně nabízí platbu platební kartou, bankovním převodem a přes PayPal.

Jaké jsou zákonné podmínky při odstoupení od smlouvy v případě nákupu zboží přes e-shop? Jaké povinnosti mají v tomto případě kupující a jaké naopak prodávající? To stanovuje nový občanský zákoník.

Je Zalando.cz levnější než ostatní?

Cenová úroveň nabízených produktů je celkem příjemná. Lze najít kousky za výrazně nižší ceny, ale platí to i naopak. Záleží, co kupující zrovna hledá. E-shopy velmi často pracují s různými slevovými akcemi, při kterých lze ušetřit i mnoho set korun.

Srovnání cen vybraných produktů z nabídky Zalando.cz a Zoot.cz:

Zalando.czZoot.cz
mské šaty Desigual1 950 Kč1 749 Kč
Pánská polokošile Tommy Hilfiger1 080 Kč 1 999 Kč
Dětská parka Blue Seven1 200 Kč1 999 Kč
Dámský kabát Vero Moda1 780 Kč1 899 Kč
Dámská sportovní obuv Tamaris750 Kč949 Kč
Pánská mikina Only&Sons760 Kč676 Kč

Při porovnání cen šesti vybraných produktů z nabídky Zalando a Zoot vychází jednoznačně levněji první zmiňovaná společnost. Celková úspora by u tohoto fiktivního nákupu činila více než 1 700 korun.

Osobní vyzkoušení zatím není možné

Oproti zmiňovanému e-shopu Zoot.cz chybí nováčkovi na trhu možnost osobního vyzkoušení. Zoot má pro tyto účely síť 29 výdejen. V nich si může kupující objednané zboží vyzkoušet nebo jen vyzvednout na základě objednávky přes internet. Zároveň je možné do výdejen přinést nevyhovující oblečení a vyhnout se tak poplatku za odeslání zboží prostřednictvím České pošty.

Podobný model nebo rovnou kamenné prodejny u nás Zalando zatím nechystá. V zahraničí, konkrétně v Berlíně, Frankfurtu, Lipsku a Kolíně nad Rýnem, provozuje své outlety. Česká republika se však zatím musí spokojit pouze s e-shopem.

TIP: Dámské, pánské i dětské oblečení a módní doplňky lze za příjemné ceny nakupovat také v e-shopu či kamenných prodejnách Marks and Spencer. V rámci věrnostního programu Marks and Spencer lze navíc získat speciální bonusy či slevy za nasbírané body.

Poslední aktualizace: 24. 09. 2018