Menu
Změna času – kdy a jak?

Změna času – kdy a jak?

3 minuty čtení

Každý rok se opakuje ta samá situace, a dokonce dvakrát. Na konci března se mění zimní čas na letní a ručička se posouvá dopředu. Naopak na konci října se letní čas přemění v zimní, a to doprovází posun ručičky o hodinu zpět. Změny času snáší zle téměř každý. Navíc málokdo chápe smysluplnost celé problematiky. Kdy změny času vznikly a jak to s nimi bude v následujících letech? 

Kdy se mění čas?

Letní a zimní čas se střídá v celé Evropské unii včetně České republiky. Platnost posunu času ve všech státech EU s sebou přinesla směrnice z roku 2001. Ta s sebou přinesla i pevně daná pravidla, která stanovují kdy a jak se čas mění. I přesto je na otázku: “Kdy se mění čas?” schopen odpovědět málokdo.

Jak to tedy je?

  • Změna času na letní – k posunu dochází vždy poslední sobotu v březnu. Ručičky se posouvají ve dvě hodiny v noci ze soboty na neděli dopředu na třetí hodinu. Noc má tak o hodinu méně.
  • Změna času na zimní – ke změně dochází poslední říjnovou sobotu. Ručičky se posouvají ve tři hodiny ráno v noci ze soboty na neděli dozadu na druhou hodinu.

Tabulka poskytuje přehled změn času pro následujících pár let.

RokDen změny časuJak se čas změníDen změny časuJak se čas změní
201825.3.20182:00 > 3:0028.10.20183:00 > 2:00
201931.3.20192:00 > 3:0027.10.20193:00 > 2:00
202029.3.20202:00 > 3:0025.10.20203:00 > 2:00

Kde se vzaly změny času

Změna času, konkrétně planost letního času, byla zavedena na území České republiky během 40. let. Od roku 1940 do roku 1942 fungoval Protektorát Čechy a Morava podle letního času nepřetržitě. V Evropě byl letní čas zaveden poprvé již v roce 1916, v období během první světové války.

Důvodem pro zavedení letního času bylo lepší využití slunečního světla a tedy energetické úspory. Letní čas měl ušetřit energii pro osvětlení. Během světových válek šlo o přechodné zavedení, ale většina států si posuny času ponechala. Česká republika pevně zavedla každoroční střídání již v roce 1979.

Dnes je argument úspory elektrické energie zcela bezcenný. Na základě mnoha studií lze jasně stanovit, že změna času na letní až tolik výhod nepřináší. Pokud by státy fungovaly pouze na systému zimního času, vyšlo by to nastejno. I proto Evropský parlament v únoru 2018 schválil návrh na zrušení letního času.

Negativní důsledky posunu času

Jak již bylo zmíněno, pozitiva časových posunů nelze brát v úvahu. Za to negativ se nabízí více než dost. Odpůrci letního času každý rok volají po jeho zrušení, toto volání je oprávněné.

Lékaři varují, že posuny času mění přirozené biorytmy a způsobují deprese a únavu. Dokonce je vědecky prokázané, že se změnou letního času na zimní narůstá počet sebevražd.

Z méně tragických studií vyplývá, že lidé po víkendu, který byl kvůli změně času kratší, neproduktivně v práci brouzdají po internetu. Jsou unavení a nekoncentrují se na práci, což má neblahý vliv na celou ekonomiku.

Jak je to ve světě?

Čas se každý rok mění například v Evropské unii, Kanadě nebo USA. Ostatní státy změnám času nepřikládají takovou váhu a zrušily je. Některé země je nikdy ani nezavedly.

K dalším zemím, které momentálně mění čas, patří také Mexiko, Maroko, Israel, Sýrie nebo Írán. Země v jižní hemisféře mají posun času opačný k nám, stejně jako roční období. Mezi tyto země patří Nový Zéland, Paraguay, Chile nebo Austrálie.

Pokud člověk cestuje k moři do nějaké vzdálené exotické lokace, je lepší si zkontrolovat zda se tam mění čas. Ačkoliv většina moderních zařízení mění čas automaticky, vyplatí se čas po příjezdu zkontrolovat s internetem.

Poslední aktualizace: 25. 07. 2018