Menu
Zonky nabízí půjčku trochu jinak

Zonky nabízí půjčku trochu jinak

4 minuty čtení

Ještě do nedávna platilo, že kdo si chce půjčit peníze, musí navštívit banku nebo o půjčku požádat v některé nebankovní instituci za poměrně draho. To se ovšem změnilo s peer-to-peer on-line službou Zonky, která byla založena v roce 2015. Těm, co potřebují peníze půjčují ti, kteří chtějí své peníze zhodnotit. Zonky je pak prostředníkem a garantem, že vše proběhne tak, jak má. Jak to celé funguje?

Služba Zonky může zaujmout dvě skupiny lidí. První skupinou jsou lidé, kteří potřebují půjčit peníze a nechtějí (nebo nemohou) žádat z jakéhokoliv důvodu u banky.

Druhá skupina představuje naopak víceméně drobné investory, kteří mají volné peníze a rádi by je zhodnotili. A to jinak než jen uložením na spořícím účtu s nepříliš slavným úrokem.

Když si chci půjčit

U Zonky si může žadatel půjčit částku ve výši 20.000 až 750.000 korun. Zonky půjčka se dá splácet až sedm let, takže se lze dostat na velmi příjemné měsíční splátky. A ani úrok nemusí nutně dosahovat závratných výšin. Nejnižší úrokovou sazbu nabízí Zonky 3,99 % p.a. Není ovšem pro každého.

Zonky u každého žadatele velmi důkladně, a především individuálně, posuzuje schopnost splácet. Jejich obchodní politika je taková, že nepůjčí někomu, kdo má exekuci, je v insolvenci, má zesplatněný úvěr nebo je výrazně po splatnosti některé ze splátek u stávajících úvěrů.

Účel, proč si kdokoliv peníze půjčuje, se sdělovat nemusí. Ale může, prostřednictvím sepsaného příběhu, který si mohou přečíst investoři na Tržišti. O tom ale více informací až později.

V každém případě již prostřednictvím půjčky od Zonky mnoho podnikatelů rozjelo svůj vlastní byznys a otevřeli si například svoji kavárnu nebo založili e-shop. Nejčastěji ovšem u Zonky lidé refinancují stávající drahé úvěry.

Žádost o půjčku

Veškeré administrativní kroky, které vedou k vyřízení půjčky, se konají on-line. Zonky velmi často tuto výhodu prezentuje a uvádí také, že k v rámci tohoto procesu využívá ty nejmodernější technologické postupy.

Žadatel musí být starší než 18 let, být občanem České republiky, občanem jiné země Evropské Unie nebo občanem Ukrajiny s trvalým pobytem v ČR a také musí vlastnit bankovní účet.

Dokládají se dva doklady totožnosti a dokumenty prokazující pravidelné příjmy – v nejideálnějším případě bankovní výpisy z účtu. V některých případech si Zonky řekne ještě o doložení dalších dokumentů, konkrétně třeba potvrzení o příjmu od zaměstnavatele, daňové přiznání, důchodový výměr, výměr rodičovské, rozhodnutí o alimentech, doložení příjmů z pronájmu nemovitosti, soudní rozhodnutí a další.

Po předání všech dokumentů Zonky pečlivě vyhodnocuje, jaká je rizikovost této konkrétní půjčky a jak moc tedy hrozí, že dojde k nesplácení úvěru. Zonky toto hodnocení označuje jako rating, který následně pomáhá investorům v jejich investičním rozhodnutí.

Podle toho, jaký rating se dané žádosti „přiklepne“, se určuje výše úrokové sazby. Ta dosahuje minimální výše 3,99 % p.a. při ratingu A** a maximální výše 19,99 % p.a. při ratingu D.

Přehled ratingů půjčky od Zonky a s tím související nabídka úrokových sazeb. Průměrná poskytovaná úroková sazba činí zhruba 7 % p.a.

Přehled ratingů půjčky od Zonky a s tím související nabídka úrokových sazeb. Průměrná poskytovaná úroková sazba činí zhruba 7 % p.a.

V případě, že se zpracovaná nabídka a úroková sazba žadateli líbí, dochází k uzavření smlouvy a k převodu peněz. Ty Zonky posílá z vlastních zdrojů a teprve následně půjčku vystaví na Tržišti.

Za zprostředkování půjčky hradí žadatel poplatek 2 % z celkové zapůjčené sumy. Žádné další poplatky, ani za mimořádnou splátku nebo předčasné splácení, nejsou účtovány.

K čemu slouží Tržiště

Na on-line Tržišti jsou po dobu 2 dnů vystaveny všechny půjčky, které potřebují zafinancovat od investorů. Rating jim napovídá, jak moc je případná investice riziková. Podobně jako u podílových fondů platí, že čím větší riziko, tím větší výnos.

K prezentaci půjčky na Tržišti může žadatel dobrovolně připojit svůj příběh. Určitě to není na škodu. Skutečnost, že vize využití půjčených peněz má hlavu a patu, může na mnohé investory zapůsobit.

Když chci investovat

Z pohledu investora nabízí Zonky příjemné zhodnocení peněz. Stejně jako u jakékoliv jiné investiční příležitosti ovšem záleží na tom, jak velkou míru rizika investor snese.

Investovat u Zonky může kdokoliv, kdo má nějaké peníze navíc a nechce je nechat jen ležet na svém účtu.

Investovat u Zonky může kdokoliv, kdo má nějaké peníze navíc a nechce je nechat jen ležet na svém účtu.

Investorem se může stát každý, komu je více než 18 let, má české telefonní číslo, bankovní účet a přístup k internetu. Do každého příběhu stačí investovat pouhých 200 Kč.

Proto je investování opravdu i pro ty, kteří si nemohou dovolit větší částky. Zonky uvádí, že průměrný roční výnos se pohybuje okolo 5-6 %.

Jak se investice daří lze sledovat v on-line investorském přehledu. V něm se uvádí například:

  • očekávaný výnos – expertní odhad budoucího výnosu, který Zonky vypočítává z portfolia investic,
  • aktuální výnos – současný reálný výnos.

Pro někoho, kdo chce zkusit investovat své volné peníze, může být Zonky dobrou volbou. A riziko v celkovém měřítku není nepřiměřené – Zonky uvádí, že 97 % lidí pravidelně své závazky splácí.

Poslední aktualizace: 13. 02. 2019